Vissza az iskolába! Higiéniai tanácsok, takarító tippek 2. rész

Vissza az iskolába!  Higiéniai tanácsok, takarító tippek 2. rész


Mai nappal újraindul az oktatás az iskolákban! Az új kialakult helyzet magasabb szintű higiéniai szabályokat követel meg, ehhez szeretnénk segítséget adni. 

Az első részben a tantermi felületek tisztán tartására adtunk javaslatokat.

Most a második részben a közös használatú helyiségek tisztán tartásában szeretnénk segíteni kicsit.



Gyakran megérintett közös felületek a be -és kijárati zónában:

Ide tartoznak az ajtó kilincsek és gombok, korlátok, villanykapcsolók vagy éppen a recepciós pult. 


- Rendszeresen, naponta többször is fertőtlenítsük le ezeket a sokszor megérintett felületeket.

A legegyszerűbb, ha szórófejes fertőtlenítőszereket használunk! Ezeket egyszerűen csak a felületre kell fújni, megvárni a behatási időt, majd letörölni a felületet.

- A letörlésre válasszunk eldobható kendőt, papírtörlőt vagy pedig olyan mikroszálas törlőkendőt, ami magas hőfokon többször mosható/fehéríthető, mint pl. a Rubbermaid HYGEN mikroszálas törlőkendő. 

( A HYGEN mikroszálas törlőkendők eltávolítják a mikroorganizmusok 99,9%-át a felületről.)



A kihelyezett kézfertőtlenítő adagolók töltöttségét naponta ellenőrizzük, így biztosíthatjuk a folyamatos hozzáférhetőséget.

A kézfertőtlenítő adagolók segítenek a kórokozók terjedésének megakadályozásában, mert nem a szennyezett kezekkel érintik meg a diákok és a tanárok a különféle területeket.


Válasszunk legalább 70%-os alkoholtartalommal rendelkező kézfertőtlenítőket, ezek hatékonyak a vírusok elpusztításában is.

A gyakori kézfertőtlenítésnek és kézmosásnak köszönhetően, nem visszük át a kórokozókat a felületekre, így azok tovább maradnak tiszták és higiénikusak.



Közös terek fertőtlenítése:

Nagyon fontos az olyan termek gyakori fertőtlenítése, ahol folyamatosan cserélődnek a diákok pl. informatikai termek, laborok, nagy méretű előadók (főleg a felsőoktatásban előforduló nagy termek). Itt a legoptimálisabb, ha minden csoport után megtörténik a fertőtlenítés, de a nap végén mindenképp iktassuk be az alapos terem fertőtlenítést.


Fordítsunk kiemelt figyelmet a gyakran megérintett felületek rendszeres, többszöri letörlésére, ilyen terület pl. a székek támlái/kartámaszai, illetve az asztallapok felülete.


Töröljük le rendszeresen az elektronikai eszközöket is, mint a monitorok, a billentyűzetek, az egerek, a számítógép bekapcsoló gombja, a nyomtatók vagy a projektorok stb. vegyük figyelembe ezeknél az eszközöknél a gyártó tisztításra vonatkozó utasításait, ha ilyen nem áll rendelkezésre, használjunk mikroszálas törlőkendőt.


Töröljük át az összes fémből készült felületet is, mint az asztallábak vagy táska akasztók.


Szellőztessünk folyamatosan ezekben a közös helyiségekben, ezzel biztosítva a levegő folyamatos cserélődését!

Bevethetünk ózongenerátorokat is, amik elpusztítják a levegőben terjedő vírusokat, baktériumokat és egyéb mikroorganizmusokat. 



Megfelelő hulladékkezelés:

A megfelelő hulladékkezelés mindig fontos! 

Amennyiben eddig is szelektíven gyűjtötte az intézmény a szemetet, ezt továbbra is tartsuk be.

A szemeteskosarakat rendszeresen ürítsük a közös használatú helyiségekben is és minden esetben új, tiszta zsákot helyezzünk a belsejébe. 

Rendszeresen fertőtlenítsük a szemétgyűjtőt is kívül belül a többi felülethez hasonlóan. 


Jó megoldás a pedálos szemetesek beszerzése, amik higiénikusan közvetlen érintés nélkül használhatóak, de a tartalmuk a lecsukott tető miatt, használaton kívül nem látható. 


Habár a kisgyerekeknek nem kötelező a maszk viselése, mégis sokan fogják használni ezt a biztonsági eszközt védekezésként ( a tanárokról, személyzetről nem is beszélve). Az egyetemeken pedig jelenleg a diákoknak is kötelező a szájat és orrot is eltakaró maszk viselése. 

A használt maszkok és kesztyűk gyűjtésére érdemes egy külön szemetest is beszerezni vagy gyűjtőpontokat kialakítani, mert ezek a használt eszközök veszélyes hulladékok is lehetnek és könnyen okozhatnak keresztfertőzéseket. 



Megfelelő padlótisztítás:

Mindig tiszta, mosható mopokat használjunk a padló tisztán tartására.

Amennyiben fertőtlenítő hatású padlótisztítószert használunk, minden esetben olvassuk el a gyártó utasításait, főleg a hígításra és a biztonsági előírásokra vonatkozó részeket. 


Ne keverjünk többféle tisztítószert, mert balesetveszélyes és egészségkárosító veszélyes vegyszergőzök szabadulhatnak fel. 

Használjunk kétvödrös felmosót, így a koszos vizet könnyen elkülöníthetjük a még tisztától. A tiszta vizet pedig folyamatosan cseréljük a vödörben.


Helyezzünk ki  csúszásveszély táblát, figyelmeztetve a személyzetet és a diákokat a vizes padlóra, így elkerülhetjük az elcsúszásból eredő baleseteket. ( vagy használjuk a Mesdi mopot!)


A felmosást az ajtótól eső legmesszebb lévő ponton kezdjük és haladjuk az ajtó irányában ( a tisztább résztől a szennyezettebb felé). A már elszennyeződött moppal, ne térjünk vissza a már megtisztított padló felületre, így elkerülhetjük a keresztszennyeződést.  


Próbáljuk ki a víz nélküli száraztakarítást a Mesdit! A Mesdi impregnált mopjai víz és további tisztítószerek hozzáadása nélkül varázsolják tisztává a padlót. A szolgáltatás keretében a mopok mosatását és impregnálását a Mesdi Kft végzi, így az iskoláknak erre már nem kell gondot fordítani. 




Ti mit tapasztaltatok az első tanítási napon?

Írjátok meg nekünk! marketing@sanodor.hu 


Nézz szét fertőzésvédelem kategóriánkban és szerezd be a tanévkezdéshez még szükséges higiéniai felszereléseket!