Szelektív hulladékgyűjtés - mit hova?

Kis útmutató, mit hova dobj!

Tudtad, hogy egy átlagember naponta kb.1 kg hulladékot termel? Legyinthetsz, hogy ez semmi, de gondolj csak bele, hogy ez a kis szám a kb. 7,5 milliárdos népességgel számolva mekkora hulladékmennyiséget jelent naponta vagy évente…

A szelektív hulladékgyűjtés fontos, megmutatjuk, hogy hogyan csináld!

Kezdőként lehet nem tudod mit, hova dobj, melyik szín mit jelent...

Segítünk egy kicsit eligazodni a szelektív hulladékgyűjtés színei között!



Miért jó a szelektív hulladékgyűjtés?

A szelektív hulladékgyűjtés lényege az, hogy ha az eddig előállított anyagokat, melyek nem, vagy hosszú távon bomlanak le, újra fel lehet használni. Ipari módszerekkel a már elhasználódott csomagoló anyagból is új, használható termék készül. Az így gyűjtött hulladék ugyanis megfelelő kezelést követően alapanyagában újra felhasználható. Ezzel energiát spórolunk meg és védjük a természetes környezetünket is, valamint csökkentjük a környezet terhelését.




A gyűjtés célja?

•   Környezetünk védelme, az emberi tevékenységből eredő környezetterhelés és szennyezés kibocsátás csökkentése.

•   Az emberi tevékenység által megtermelt, a jövőben már nem hasznosítható, a hulladéklerakóba kerülő hulladék mennyiségének csökkentése.

•   A másod nyersanyagok (pl. papír, üveg) kinyerése és hasznosítása, ezáltal a primer erőforrások (pl. fa, természeti erőforrások) kímélése.



Mit gyűjthetünk szelektív módon?

Papír - kék konténerben

Gyűjthető: tiszta újságpapír, papír és kartondobozok összehajtva, tiszta csomagolópapírok, irodai papírhulladékok, telefonkönyv, szórólapok és reklám- kiadványok, újságok

Nem gyűjthető: zsíros, olajos papírok, szennyezett papírok ( pl. zsíros pizzás doboz), műanyag borítók, indigó, faxpapír, használt egészségügyi papírok ( zsebkendő, wc papír), pelenka

Mi a helyzet a csoki papírokkal? Ma már a csokikat nem papírba csomagolják, és csomagolása nagyon sokféle lehet nehéz általánosítani hogy hova dobjuk, érdemes megnézni a csomagolásukat.



Fehér üveg - fehér konténerben

Gyűjthetőbefőttes üvegek, különböző üvegpalackok, bébiételes üvegcsék, röviditalos üvegek, szörpös üvegek  ( elöblítve),

Nem gyűjthető: ablaküveg, tükör, villanykörte, neoncső, szemüveg, nagyító, TV képcső, orvosságos üveg

Ne dobjuk bele a színes üveget se!


 

Színes üveg - zöld konténerben

Gyűjthető: boros és sörösüvegek (fém és műanyag zárókupakot távolítsuk el!), színes parfümös üvegek

Nem gyűjthetőporcelán és kerámia, gyógyszeres üvegek, katedrálüveg

Ne dobjunk bele színezetlen „fehér” üveget!




Műanyag - sárga konténerben

GyűjthetőPET palackok, elöblített tejfölös és joghurtos poharak, műanyag zacskók, reklámtáskák és műanyag fóliák,

PP- Polipropilén anyagú (pl.tejtermékek dobozai, ketchupos flakonok) és

HDPE (pl.mosószerek -; samponok flakonjai) jelzésű kozmetikai szeres flakonok. A csomagoláson megtaláljuk ezeket a jelzéseket.

Nem gyűjthetővegyszeres, zsíros flakonok,fogkefe, műanyag játékok, videó és magnókazetta, CD lemezek, hungarocell. Három fajta műanyagot nem lehet újrahasznosítani: a 3-assal jelzett PVC-t, a 6-ossal jelzett polisztirolt, valamint a 7-essel jelzett egyéb műanyagokat.


A különböző műanyagokon található számokról már írtunk korábban ITT! 


Fém - szürke konténerbe

Gyűjthető: alumínium italdobozok, alufólia, konzervdobozok, zárókupakok, fém nyitófülek, elhasználódott evőeszközök, apróbb fém tárgyak

Nem gyűjthető: ételmaradékkal szennyezett konzervdobozok ( ezeket mossuk ki ) 

Figyeljünk oda, mert sok helyen összevonták a szürke és a sárga konténereket. 


 

Az örök kérdés: Hova dobjuk a tejes dobozt?

Ez a kérdés nem véletlenül kerül elő újra és újra, ugyanis nem húzható rá egyértelműen egy-egy sémára.Teljesen máshova kell dobni ugyanis Budapesten és az agglomerációban ( papír) és vidéken ( általában műanyag, de akár a fém vagy vegyes is lehet)

Ezek az italcsomagolások háromnegyed részben papírból készülnek, de tartalmaznak műanyag és alumínium réteget is.

Az egyes alapanyagok tökéletesen szétválaszthatók és teljesen szétválaszthatóak, ehhez nem kell mást tenni csak a szelektív hulladékgyűjtőbe bedobni.

A legjobb megoldás, ha a a saját lakhelyünkön vagy a munkahelyünkön utánajárunk, hogy pontosan melyik szelektív kukába kell helyezni de használhatjuk az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés keresőjét is.



Hogy csináljuk otthon?

Nem kell nagy beruházásra gondolni, amennyiben otthon szeretnénk kialakítani szelektív hulladékgyűjtőt.
Újrahasznosított  hulladékgyűjtőnek kialakíthatunk egy-egy egyszerű papírdobozt is, hiszen a tisztán gyűjtött hulladék száraz és nem szennyezett.

Rendelkezésre állnak otthoni használtra kialakított kisméretű hulladékgyűjtő kukák és szatyrok is. Használhatunk „osztott” kukát, így egy szemetesen belül gyűjthetjük a hulladékot, de ha van elegendő helyünk beszerezhetünk több kukát is, ezeket pedig egymástól elkülönítve üríthetjük.


A veszélyes hulladékokat (pl. vegyszerek ( térjünk át az egészséges takarításra ;),) száraz elemek, az akkumulátorok, a sütőolaj, a fáradt olaj, a lejárt gyógyszerek stb.) elzárva, külön helyen, gyermekektől elzárva kell tárolni addig, amíg azt hatósági engedéllyel rendelkező cégnek vagy szervezetnek ártalmatlanításra át nem adjuk.

 


Hogy csináljuk a munkahelyen? 

Ma már szuper, nagy kapacitású hulladékszigetek beszerezhetőek irodai vagy egyéb munkahelyi környezetbe. Ezeket nem úgy kell elképzelni, mint az utcai gyűjtőket, annál sokkal designosabb megoldások is léteznek már, ami bármelyik modernebb cég arculatába is beilleszthető. 



Manapság különböző szelektív hulladékgyűjtési rendszerek működnek, ilyenek a hulladékgyűjtő szigetek az utcákon vagy a házhoz menő szelektív gyűjtőszolgáltatás. Ha nem tudod, hova viheted a válogatott hulladékot vagy mik a lehetőségeid, a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. honlapján vagy a helyi Önkormányzatnál is tudsz érdeklődni.

 

A fenntarthatóság és környezetvédelem fontos eleme a szelektív hulladékgyűjtés.

Gyűjts szelektíven!


Segítségre van szükséged?

Keress minket bátran elérhetőségeinken! 

 

Szelektív hulladékgyűjtő megoldásainkért kattints ide!