Ezek legyenek nálad, ha nyaralni mész idén!

Mi kerüljön még a bőröndbe a naptejen kívül? Úti tippek a jelenlegi helyzetre!


A koronavírus járvány miatt, idén sokan lemondtak a nyaralásról és inkább az otthon biztonságában töltik a szünidőt.  


Az új intézkedések 3 „veszélyességi” kategóriába sorolják az országokat, a szerint, hogy milyen kockázatot rejtenek a fertőzés szempontjából. Vakcina hiányában nem lehetünk biztosak benne, hogy védve maradunk a fertőzés ellen, de a megfelelő higiéniai megteremtése nagyban csökkenti a fertőződés esélyét.


Persze van, aki próbál alkalmazkodni a helyzethez és a szigorúbb szabályokat szem előtt tartva mégis nyaralni indul belföldön vagy külföldön.

Ha te is ezen személyek közé tartozol és még előtted áll a nyaralás, akkor ezeket idén ne hagyd otthon semmiképp. 



- Védőmaszk: 

Megoszlanak a vélemények arról, hogy mindenkinek érdeme-e maszkot viselnie vagy sem, ebbe most nem is folynánk bele, de a legtöbb helyen még mindig kötelező a használata ezért legyen nálad pl. fel sem szállhatsz a hiányában a tömegközlekedési eszközökre vagy nem mehetsz be a boltba. 


Az orvosok javaslata alapján, maszkot már csak azért is kellene mindenkinek hordania, hogy ne romoljon a járványhelyzet. Egy német kutatás szerint a kötelező maszkviselés 40%-kal tudja csökkenteni az új koronavírus-esetszámok növekedését. ( Persze a helyes maszkviselés is fontos, mert sokan rosszul használják és nem takarják el egyszerre a szájukat és az orrunkat is.) 


A maszkviselés önmagában csökkenti az arc szennyezett kézzel történő közvetlen érintésének lehetőségét is! A varrott, textil maszk is többet véd, mintha nem viselünk egyáltalán semmit!


A maszkot csak tiszta, megmosott/fertőtlenített kézzel tegyük fel. Hordása alatt kerüljük a maszk megérintését, ha mégis megérintenénk mossunk kezet vagy fertőtlenítsünk újra. A maszk elülső felszíne szennyezettnek tekintendő, ne érintse meg levételkor sem. 


Az egyszer használatos maszkokat ne használja újra!


- Alkoholos kézfertőtlenítő:

Bár sokunknak ez eddig is alap kellék volt a táskában, a koronavírus járvány rohamos terjedése kapcsán, a lakosság jelentős része kezdett el kézfertőtlenítőt használni. 

Éppen ezért a megnövekedett keresletet nem is bírták a gyártók és hetekig hiányterméknek számított minden fertőtlenítő készítmény. 


Ha utazásra szánjátok el magatokat mindenképpen legyen nálatok a nyaraláson, és használjátok is gyakran!

Ha bármihez hozzáértek nyilvános helyen pl. egy korláthoz, vagy tömegközlekedésen a leszállás jelző gombhoz, akkor fertőtlenítsétek a kezeiteket. 

Ugyanígy jó szolgalátatot tesznek pl. étkezés előtt, ha nincsen lehetőségetek alaposan kezet mosni szappannal. 



Mire figyeljetek oda kézfertőtlenítő vásárláskor? 

A kézfertőtlenítőknek két fő típusa van: alkoholalapú és alkoholmentes.


Az alkohol alapú kézfertőtlenítő készítmények különböző mennyiségű és típusú alkoholt tartalmaznak, gyakran 60% és 95% közötti mennyiségben, és általában izopropil alkoholt, etanolt (etil-alkoholt) vagy n-propanolt tartalmaznak.

Az alkoholról ismeretes, hogy képes megölni a legtöbb baktériumot.

Az alkoholmentes kéztisztítók, alkohol helyett ammóniumvegyületeket (általában benzalkónium-kloridot) tartalmaznak.


Az alkoholmentes termékek is megölik vagy csökkentik a mikroorganizmusok jelentős részét (főként a gombákat és csökkentik a baktériumok számát is) de közel sem olyan hatékonyak, mint a magas alkoholtartalmú kézfertőtlenítők.


Az alkoholt is tartalmazó kézfertőtlenítő szerek, nemcsak sokféle baktérium (például MRSA és E coli) megölésében hatékonyak, hanem számos vírus ellen is felveszik a harcot beleértve az influenza A vírust, a rhinovírust, a hepatitis A vírust, a HIV vírust vagy akár a koronavírusokat.  

A kísérletek arra mutatnak rá, hogy a 70 %-os etanol, néhány percen (1-5) belül elpusztítja a különböző felületeken megtapadt vírusokat.


Az alkohol könyörtelenül megsemmisíti a fehérjeburkot, amely néhány vírust, köztük a koronavírusokat is körül veszi. Ez a fehérje létfontosságú a vírus túlélésében és szaporodásában.

Azonban az fontos, hogy a kézfertőtlenítőnek legalább 60% alkoholt kell tartalmaznia a legtöbb vírus elpusztításához.


Ajánlott termék >>> At Hand kézfertőtlenítő 70% alkoholtartalommal


- Tisztítókendő: 

Akárcsak a kézfertőtlenítők, ezek is nagy segítségünkre lesznek az utazás során. 

Pl. Megérkezve a szállásra érdemes letörölni vele a szoba kilincsét és a csapokat ( még ha takarítanak is a helyszínen).


Legyen kéznél, ha autóval utazunk, ne kelljen az összes bőröndöt áttúrni érte.

Tankolásnál is segítségünkre lehet, a töltőpisztolyt ezzel érintsük meg.  ( de jó az eldobható gumikesztyű is) 


Habár előtérbe került a fokozott takarítás és fertőtlenítés a vendéglátó és szálláshelyeken, de nem árt, ha mi is odafigyelünk a megfelelő higiéniára pl. letöröljük az asztalt.



- Felület fertőtlenítőszerek:

A kendő mellett vagy helyett hasznos lehet bedobni a bőröndbe egy kisméretű tisztítószert is, mert bármikor segítségünkre lehet.

A legegyszerűbb, ha egy szórófejes tisztítót és 1-2 törlőkendőt is bedobunk bőröndünkbe. 


Helytakarékos megoldás lehet, ha a kézfertőtlenítőt használjuk a felületekre is, ehhez folyadék állagú, alkohol alapú fertőtlenítőt válasszunk és egyszerűen csak csavarjunk rá egy szórófejet ( ha nincsen rajta) a könnyebb adagolásért. 

Így a kezünkre és felületre is könnyedén fújhatjuk a fertőtlenítőszert és  nem kell 2-3 különböző tisztító termékkel is készülnünk az útra. 




- Szappan:

A szappanos, alapos kézmosás egész évben fontos, nem csak a járványos időszakokban. 

Még ha a szálláshelyünkön biztosított is a szappan, akkor sem árt, ha sajátot viszünk, amit nem fogdosott előtte össze egy másik nyaraló család. Ráadásul út közben is jól jöhet, ha megállunk az autóval és szeretnénk valahol alaposan kezet mosni. 


Ha nagyobb biztonságba szeretnénk érzeni magunkat választhatunk virucid hatásspektrummal rendelkező szappant!


Miért mossunk kezet?

A kézmosás elsősorban azért fontos, hogy ne fertőződjünk meg különböző betegségekkel, illetve másokat se betegítsünk meg.

Gondoljunk csak bele, hogy a nap folyamán mi mindent fogdosunk össze és mikhez érünk hozzá észrevétlenül.

Megtöröljük az orrunkat, hozzáérünk a szánkhoz, az arcunkhoz, majd megfogunk például egy kilincset. Ezzel a mozdulattal rengeteg kórokozót juttatunk annak a felületére.


Ne felejtsük el észben tartani ezeket:

- A helyes kézmosás legalább 30 másodpercig tart.

- Ügyeljünk a körmök alatti és az ujjak közötti területre is.

- A csuklók alapos megmosásáról se feledkezzünk meg.

- Az öblítő víz legyen bőven folyó, és ügyeljünk a törülköző higiéniájára!

- A csapot ne a már tiszta kezünkkel érintsük meg, hanem papírtörlővel vagy a könyökünkkel zárjuk el. ( Ez főleg a közösségi mosdóhasználatnál fontos.)



- Bankkártya használat készpénz helyett

Részesítsük előnyben a bankkártyás fizetési módot, amikor csak tudjuk.

 ( Persze nem árt, ha van nálunk készpénz is, mert a piacokon vagy a kis boltokban nem biztos, hogy mindig tudunk majd kártyával fizetni.) 

Ne csak a nyaralás alkalmával, hanem az év többi időszakában is mellőzük a készpénz használatot, mert számos kórokozó megtalálható rajtuk. 


Milyen kórokozók bujkálnak a készpénzen?

Egy 2017-es New Yorkban elvégzett kutatás alkalmával pl. 397-fél baktériumot fedeztek fel a bankjegyeken.


De korábbi, a bankjegyeken végzett kutatások is kimutatták már, hogy a készpénzen esetenként megtalálható olyan, potenciálisan az emberre nézve is veszélyes baktérium, mint a légzőszervi, húgyúti és sebfertőzéseket okozó Klebsiella vagy egyéb enterobaktériumok. 


Most pedig az új járvány terjedése kapcsán a WHO hívta fel a figyelmet arra, hogy a készpénz felületén akár több napig is életben maradhat a koronavírus, és a fertőzött bankjegyek érintése után, ha valaki a szájához, szeméhez nyúl, megfertőződhet a vírussal. 


Ez egy újabb ok arra, hogy a készpénz helyett a bankkártyánkat használjuk!



Ha betegnek érzed magad, vagy bármelyik tünetet tapasztalod magadon, ami a koronavírus fertőzésre utalhat, ne indulj útnak!

Kerüld az utazást a súlyosan fertőzött országokba. 


Vigyázzunk egymásra a nyáron is!